Murata Electronics FDSD0420-H-1R0M=P3
Part No.:
FDSD0420-H-1R0M=P3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFDSD0420-H-1R0M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5.1A 29 MOHM SMD
Comments
FDSD0420-H-1R0M=P3 Specifications
Series:
FDSD0420
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.1 A
Current - Saturation (Isat):
6.8A
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)