Murata Electronics FDSD0420-H-1R5M=P3
Part No.:
FDSD0420-H-1R5M=P3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFDSD0420-H-1R5M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 4.3A 36 MOHM SMD
Comments
FDSD0420-H-1R5M=P3 Specifications
Series:
FDSD0420
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.3 A
Current - Saturation (Isat):
5.7A
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)