Murata Electronics FDSD0630-H-6R8M=P3
Part No.:
FDSD0630-H-6R8M=P3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFDSD0630-H-6R8M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.7A 61MOHM SMD
Comments
FDSD0630-H-6R8M=P3 Specifications
Series:
FDSD0630
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.7 A
Current - Saturation (Isat):
5.9A
DC Resistance (DCR):
61mOhm Max
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)