Murata Electronics FDSD0630-H-8R2M=P3
Part No.:
FDSD0630-H-8R2M=P3
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFDSD0630-H-8R2M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 3.4A 70MOHM SMD
Comments
FDSD0630-H-8R2M=P3 Specifications
Series:
FDSD0630
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)