Murata Electronics FDVE1040-H-4R7M=P3
Part No.:
FDVE1040-H-4R7M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 8A 13.8MOHM SMD
Comments
FDVE1040-H-4R7M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
FDVE1040
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
8.2A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
13.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.441" L x 0.394" W (11.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)