Cosel USA, Inc. FETA3000BC-250
Part No.:
FETA3000BC-250
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Description:
AC/DC PS (ENCLOSED TYPE,FRONT EN
Comments
FETA3000BC-250 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
FETA (3000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
170 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
250V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
13.39" L x 4.02" W x 1.61" H (340.0mm x 102.0mm x 41.0mm)