Fox Electronics FK161EIWM0.032768-T5
Part No.:
FK161EIWM0.032768-T5
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFK161EIWM0.032768-T5.pdf
Description:
CRYSTAL 32.768KHZ 9PF SMT
Comments
FK161EIWM0.032768-T5 Specifications
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
FK161
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
9pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
90 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)