Eaton - Electronics Division FP0505R1-R100-R
Part No.:
FP0505R1-R100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP0505R1-R100-R.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 30A 0.38MOHM SMD
Comments
FP0505R1-R100-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
FP0505R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
30 A
Current - Saturation (Isat):
24A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.38mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)