Eaton - Electronics Division FP1007R3-R12-R
Part No.:
FP1007R3-R12-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP1007R3-R12-R.pdf
Description:
FIXED IND 115NH 61A 0.29MOHM SMD
Comments
FP1007R3-R12-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
FLAT-PAC, FP1007
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
115 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
61 A
Current - Saturation (Isat):
94A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.29mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)