Eaton - Electronics Division FP1007R3-R22-R
Part No.:
FP1007R3-R22-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP1007R3-R22-R.pdf
Description:
FIXED IND 215NH 61A 0.29MOHM SMD
Comments
FP1007R3-R22-R Specifications
Series:
FLAT-PAC, FP1007
Type:
Drum Core, Wirewound
Inductance:
215 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
61 A
Current - Saturation (Isat):
50A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.29mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.402" L x 0.307" W (10.20mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)