Eaton - Electronics Division FP1008R5-R150-R
Part No.:
FP1008R5-R150-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP1008R5-R150-R.pdf
Description:
FIXED IND 150NH 79A 0.17MOHM SMD
Comments
FP1008R5-R150-R Specifications
Series:
FP1008
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
79 A
Current - Saturation (Isat):
64A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.17mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)