Eaton - Electronics Division FP1008R6-R100-R
Part No.:
FP1008R6-R100-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP1008R6-R100-R.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 74A 0.18MOHM SMD
Shipping
Inventory:530
Comments
FP1008R6-R100-R Specifications
Series:
FP1008
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
74 A
Current - Saturation (Isat):
81A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.18mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.315" W (10.80mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)