Eaton - Electronics Division FP1008R7-R100-R
Part No.:
FP1008R7-R100-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFP1008R7-R100-R.pdf
Description:
FIXED IND 100NH 72A 0.12MOHM SMD
Comments
FP1008R7-R100-R Specifications
Series:
FP1008
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
72 A
Current - Saturation (Isat):
84A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.12mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.323" W (10.80mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
0.323" (8.20mm)