OptiFuse FPK-125MA
Part No.:
FPK-125MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFPK-125MA.pdf
Description:
CLASS M FUSE, FAST ACTING 125MA
Comments
FPK-125MA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
OptiFuse
Package/Case:
Series:
FPK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
125 mA
Voltage Rating - AC:
600 V
Voltage Rating - DC:
600 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Melting I²t:
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)