Eaton - Electronics Division FPV1006-150-R
Part No.:
FPV1006-150-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFPV1006-150-R.pdf
Description:
FIXED IND 150NH 25A 0.41MOHM SMD
Comments
FPV1006-150-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
FPV1006
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
25 A
Current - Saturation (Isat):
45A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.41mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.382" L x 0.331" W (9.70mm x 8.40mm)
Height - Seated (Max):
0.252" (6.40mm)