SL POWER / Advanced Energy GLD150-15
Part No.:
GLD150-15
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDGLD150-15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Comments
GLD150-15 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GLD150 (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W (180W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 4.50" W x 1.70" H (177.8mm x 114.3mm x 43.2mm)