SL POWER / Advanced Energy GPC140-12
Part No.:
GPC140-12
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDGPC140-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Comments
GPC140-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GPC140 (140W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
11.7 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
140W (160W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
8.50" L x 4.50" W x 2.12" H (215.9mm x 114.3mm x 53.9mm)