SL POWER / Advanced Energy GPFC110-24
Part No.:
GPFC110-24
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDGPFC110-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Comments
GPFC110-24 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GPFC110 (110W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
75W (110W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.30" L x 3.75" W x 1.62" H (160.0mm x 95.3mm x 41.2mm)