SL POWER / Advanced Energy GPM225-24
Part No.:
GPM225-24
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDGPM225-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 175W
Comments
GPM225-24 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
GPM225 (225W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
175W (225W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
9.00" L x 5.00" W x 2.50" H (228.6mm x 127.0mm x 63.5mm)