MEAN WELL USA Inc. GSC18B-1050
Part No.:
GSC18B-1050
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDGSC18B-1050.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 8-17V 1.05A
Comments
GSC18B-1050 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
GSC18B (18W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
8 ~ 17V
Current - Output (Max):
1.05A
Power (Watts):
18 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
SCP
Ratings:
IP40
Operating Temperature:
-30°C ~ 50°C
Efficiency:
87%
Termination Style:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
Size / Dimension:
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)