Eaton - Bussmann Electrical Division H25060-2CR
Part No.:
H25060-2CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDH25060-2CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS
Comments
H25060-2CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
H250
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
0.813" Dia x 3" L (20.65mm x 76.2mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
2
Voltage:
250V