Eaton - Bussmann Electrical Division H60060-3CR
Part No.:
H60060-3CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDH60060-3CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Comments
H60060-3CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
H600
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.063" Dia x 5.5" L (27mm x 139.7mm)
Current Rating (Amps):
60 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V