YXC H6OED8K5SC-112YXC-11.0592M
Part No.:
H6OED8K5SC-112YXC-11.0592M
Manufacturer:
YXC
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDH6OED8K5SC-112YXC-11.0592M.pdf
Description:
49SMD 11.0592MHZ 20PF
Comments
H6OED8K5SC-112YXC-11.0592M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YXC
Series:
HC-49SMD
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Size / Dimension:
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.161" (4.10mm)