SL POWER / Advanced Energy HBB15-1.5-A+
Part No.:
HBB15-1.5-A+
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHBB15-1.5-A+.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER +/-15V 41W
Comments
HBB15-1.5-A+ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SL POWER / Advanced Energy
Series:
Linear BB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Linear
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
-15V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.5 A
Current - Output 2:
1.5 A
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
41W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.00" L x 4.88" W x 2.50" H (177.8mm x 124.0mm x 63.5mm)