MEAN WELL USA Inc. HBG-160-36B
Part No.:
HBG-160-36B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHBG-160-36B.pdf
Description:
LED DVR CC/CV ACDC 21.6-36V 4.4A
Comments
HBG-160-36B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HBG-160 (160W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
21.6 ~ 36V
Current - Output (Max):
4.4A
Power (Watts):
158 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
92%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.97" Dia x 2.62" H (151.7mm x 66.5mm)