MEAN WELL USA Inc. HBG-240-48AB
Part No.:
HBG-240-48AB
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHBG-240-48AB.pdf
Description:
LED DRIVER CC 240W
Comments
HBG-240-48AB Specifications
Series:
HVG-240 (240W)
Packaging:
Box
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
240 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
93%
Size / Dimension:
3.60" Dia x 2.72" H (91.5mm x 69.0mm)