MEAN WELL USA Inc. HBG-60-1050P
Part No.:
HBG-60-1050P
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHBG-60-1050P.pdf
Description:
LED DRVR CC AC/DC 37-55V 1.05A
Comments
HBG-60-1050P Specifications
Series:
HBG-60 (60W)
Packaging:
Box
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
295VAC
Voltage - Output:
37 ~ 55V
Current - Output (Max):
1.05A
Power (Watts):
58 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Efficiency:
90%
Size / Dimension:
3.90" Dia x 1.02" H (99.0mm x 26.0mm)