MEAN WELL USA Inc. HBGC-300-L-DA
Part No.:
HBGC-300-L-DA
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHBGC-300-L-DA.pdf
Description:
300W CONSTANT POWER MODE LED DRI
Comments
HBGC-300-L-DA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HBGC-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
116 ~ 232V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
302 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
DALI
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Efficiency:
94.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.54" Dia x 2.72" H (191.5mm x 69.0mm)