Eaton - Electronics Division HC2LP-4R7-R
Part No.:
HC2LP-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHC2LP-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 17A 4.6 MOHM SMD
Comments
HC2LP-4R7-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HC2LP
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
17 A
Current - Saturation (Isat):
21.25A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
4.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
300 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.756" L x 0.756" W (19.20mm x 19.20mm)
Height - Seated (Max):
0.440" (11.18mm)