Delta Electronics/Components HCB1380-211H
Part No.:
HCB1380-211H
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCB1380-211H.pdf
Description:
FIXED IND 210NH 35A 0.53MOHM SMD
Comments
HCB1380-211H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Components
Series:
HCB1380
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
210 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
80A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
0.53mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)