Eaton - Electronics Division HCM0703-100-R
Part No.:
HCM0703-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM0703-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 3.2A 77.6MOHM SMD
Comments
HCM0703-100-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM0703
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
77.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)