Eaton - Electronics Division HCM0703-1R0-R
Part No.:
HCM0703-1R0-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM0703-1R0-R.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Comments
HCM0703-1R0-R Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11 A
Current - Saturation (Isat):
22A
DC Resistance (DCR):
10mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)