Eaton - Electronics Division HCM0703-1R5-R
Part No.:
HCM0703-1R5-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM0703-1R5-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD
Comments
HCM0703-1R5-R Specifications
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
18A
DC Resistance (DCR):
15mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)