Eaton - Electronics Division HCM1307-3R3-R
Part No.:
HCM1307-3R3-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM1307-3R3-R.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 15A 4.5 MOHM SMD
Comments
HCM1307-3R3-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCM1307
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15 A
Current - Saturation (Isat):
40A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)