Eaton - Electronics Division HCM1A0703V2-3R3-R
Part No.:
HCM1A0703V2-3R3-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM1A0703V2-3R3-R.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5A 28.5 MOHM SMD
Comments
HCM1A0703V2-3R3-R Specifications
Series:
HCM1AV2
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
DC Resistance (DCR):
28.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)