Eaton - Electronics Division HCM1A1307V2-560-R
Part No.:
HCM1A1307V2-560-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCM1A1307V2-560-R.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 4A 65 MOHM SMD
Shipping
Inventory:631
Comments
HCM1A1307V2-560-R Specifications
Series:
HCM1AV2
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)