Eaton - Electronics Division HCP0704-4R7-R
Part No.:
HCP0704-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCP0704-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5A 29.5 MOHM SMD
Comments
HCP0704-4R7-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
HCP0704
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±25%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29.5mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)