Signal Transformer HCTI-220-5.8
Part No.:
HCTI-220-5.8
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCTI-220-5.8.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 5.8A 54 MOHM TH
Comments
HCTI-220-5.8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
HCTI
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
54mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)