Signal Transformer HCTI-330-5.2
Part No.:
HCTI-330-5.2
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHCTI-330-5.2.pdf
Description:
FIXED IND 330UH 5.2A 67 MOHM TH
Shipping
Inventory:305
Comments
HCTI-330-5.2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
HCTI
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
67mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)