XP Power HDL3000PS15
Part No.:
HDL3000PS15
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHDL3000PS15.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 2400W
Comments
HDL3000PS15 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
XP Power
Series:
HDL3000 (3000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
160 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
2400W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Features:
Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
12.48" L x 6.69" W x 2.50" H (317.0mm x 169.9mm x 63.5mm)