MEAN WELL USA Inc. HEP-100-15A
Part No.:
HEP-100-15A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHEP-100-15A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Comments
HEP-100-15A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HEP-100 (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
6.67 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-55°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, IP65, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.72" L x 2.68" W x 1.53" H (196.0mm x 68.0mm x 38.8mm)