MEAN WELL USA Inc. HEP-600-12
Part No.:
HEP-600-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHEP-600-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 480W
Comments
HEP-600-12 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HEP-600 (600W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 431 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
40 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
480W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
11.02" L x 5.67" W x 1.91" H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)