3M HF625/10-100M
Part No.:
HF625/10-100M
Manufacturer:
3M
Category:
Flat Ribbon Cables
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHF625/10-100M.pdf
Description:
CBL RIBN 10COND 0.039 GRY 229.7'
Comments
HF625/10-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
3M
Series:
HF625
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flat Cable
Number of Conductors:
10
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Length:
229.7' (70.00m)
Wire Gauge:
28 AWG
Conductor Strand:
7 Strands / 36 AWG
Shielding:
Unshielded
Jacket Color:
Gray
Ribbon Thickness:
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width:
0.394" (10.00mm)
Jacket (Insulation) Material:
Polyolefin (PO)
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
Ratings:
Features:
-40°C ~ 105°C