MEAN WELL USA Inc. HLG-240H-54C
Part No.:
HLG-240H-54C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHLG-240H-54C.pdf
Description:
LED DVR CC/CV AC/DC 50-57V 4.45A
Comments
HLG-240H-54C Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HLG-240H (240W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
50 ~ 57V
Current - Output (Max):
4.45A
Power (Watts):
240 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
93.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.67" L x 2.68" W x 1.53" H (220.2mm x 68.0mm x 38.8mm)