MEAN WELL USA Inc. HLG-40H-20AB
Part No.:
HLG-40H-20AB
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHLG-40H-20AB.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC
Comments
HLG-40H-20AB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HLG-40H (40W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
20V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C
Efficiency:
88.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.80" L x 2.42" W x 1.45" H (147.2mm x 61.5mm x 36.8mm)