MEAN WELL USA Inc. HLG-600H-20
Part No.:
HLG-600H-20
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHLG-600H-20.pdf
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Comments
HLG-600H-20 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
HLG-600H (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
20V
Current - Output (Max):
28A
Power (Watts):
480 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP65
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
94.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
9.97" L x 5.67" W x 1.91" H (253.2mm x 144.0mm x 48.5mm)