Eaton - Bussmann Electrical Division HM25200-1CR
Part No.:
HM25200-1CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHM25200-1CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 250V 200A SMD
Comments
HM25200-1CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.563" Dia x 7.126" L (39.7mm x 181mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
250V