Eaton - Bussmann Electrical Division HM60100-3CR
Part No.:
HM60100-3CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHM60100-3CR.pdf
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 100A SMD
Comments
HM60100-3CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.339" Dia x 7.874" L (34mm x 200mm)
Current Rating (Amps):
100 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
3
Voltage:
600V