Eaton - Bussmann Electrical Division HM60200-1CR
Part No.:
HM60200-1CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHM60200-1CR.pdf
Description:
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS
Comments
HM60200-1CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
1.839" Dia x 9.626" L (46.7mm x 244.5mm)
Current Rating (Amps):
200 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
1
Voltage:
600V