Eaton - Bussmann Electrical Division HM60600-2CR
Part No.:
HM60600-2CR
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDHM60600-2CR.pdf
Description:
600 AMP CLASS H FUSE HOLDER 600V
Comments
HM60600-2CR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Fuse Size:
3.13" Dia x 13.374" L (79.5mm x 339.7mm)
Current Rating (Amps):
600 A
For Use With/Related Products:
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:
Cartridge
Fuseholder Type:
Block
Number of Circuits:
2
Voltage:
600V